Зміст

 

Вступ

 1. Історія створення годинника Рубіка

 2. Принцип роботи годинника Рубіка

 3. Як заплутати годинник Рубіка

 4. Як розв'язувати годинник Рубіка

 5. Годинник Рубіка на змаганнях

 6. Варіанти та модифікації годинників Рубіка

 7. Де купити годинник Рубіка

Висновок

 

 

Якщо говорити про іграшки, які викликають інтерес та захват у людей усіх віків, то, звісно, не можна оминути механічні головоломки. Зазвичай ми асоціюємо механічні головоломки з різноманітними кубами, у яких можна крутити шари та грані.

 

Найбільш відомим є кубик Рубіка, але насправді на ринку представлено чимало інших головоломок, що захоплюють.

 

Про одну з таких унікальних іграшок я хочу розповісти сьогодні. Знайомтеся - годинник Рубіка!

 

Історія створення годинника Рубіка

 

Багато хто помилково вважає, що годинник Рубіка вигадав творець кубика Рубіка Ерне Рубік. Однак, це не так. Наприкінці 1987 року Крістофер Віґґс (Christopher C. Wiggs) та Крістофер Тейлор (Christopher J. Taylor) придумали та отримали патент на унікальний винахід — головоломку-годинник.

 

А в 1988 році права на неї придбав Ерньо Рубік (Ernő Rubik) та випустив на ринок вже під своїм іменем.

 

Звісно, Ерньо Рубік також міг би вигадати годинник Рубіка, але вони б виглядали приблизно ось так 😁 :

 

rubiks clock fantasy

 

Цікаво, що створення Годинника Рубіка припадає на період інтенсивного інтересу до головоломок, коли після запуску Кубика Рубіка в середині 70-х років XX століття розпочалася справжня лихоманка на механічні головоломки. Цей час відзначився розширенням кордонів у дизайні, іграшок, що розвивають розум. Це дозволило Рубіку та іншим творцям додати значний внесок у культуру головоломок.

Годинники Рубіка не отримали такої ж масової популярності, як Кубик Рубіка, можливо, через їх відносну складність та менш інтуїтивно зрозумілий механізм. Хоча, складною ця головоломка здається лише на початку. Проте серед колекціонерів та любителів головоломок Magic Rubik's Clock зберегли статус культового об'єкта, що демонструє геніальність та винахідливість творців головоломок того часу.

 

У кожного справжнього аматора головоломок у колекції обов'язково є хоча б одна з різновидів годинника Рубіка.

 

 

Принцип роботи годинника Рубіка

принцип роботи годинника Рубіка

На кожній із двох сторін цієї головоломки розміщені дев'ять циферблатів з однією стрілкою кожен. Задача полягає в тому, щоб вирівняти всі стрілки так, щоб вони вказували на 12 годин. Циферблати, розташовані в кутах, назвемо кутовими, центральний циферблат — центральним, а решту — реберними.

 

По кутах бічної поверхні головоломки знаходяться чотири колеса. Кожне колесо керує кутовими годинниками на своїх лицьовій та задній частинах, причому стрілки цих годинників відповідно обертаються одночасно і завжди в одному напрямку.

 

Керування стрілками, які будуть повертатися разом із колесами, здійснюється чотирма кнопками. Кожна кнопка може бути натиснута, що призведе до опускання шестерні й змусить стрілки трьох сусідніх циферблатів на задній стороні повертатися разом із кутовим циферблатом, або висунута, що передасть обертання трьом сусіднім циферблатам на лицьовій стороні.

годинник рубіка як зібрати

Наприклад, якщо активована тільки верхня права кнопка, то обертання верхнього правого колеса призведе до повороту стрілок кутових годин на правому верхньому куті (позначено на малюнку червоною стрілкою), при цьому стрілки на лицьовій стороні решти годин залишаться нерухомими.

огляд годинника рубіка

Якщо на лицьовій стороні всі кнопки активовані, крім правої верхньої, то обертання правого верхнього коліщатка змусить рухатися стрілки чотирьох циферблатів, розташованих навколо неактивної кнопки (це показано червоними стрілками на малюнку).

 

Коли на лицьовій стороні активна тільки одна кнопка, на задній стороні головоломки всі кнопки, крім однієї, також активовані. Обертання коліщатка, що відповідає активній кнопці на лицьовій стороні, призведе до руху однієї стрілки на цій же стороні та чотирьох стрілок на задній (на малюнках стрілки на задній стороні позначені білими стрілками).

як розв'язатти годинник рубіка

Якщо одночасно натиснути праву верхню кнопку та, наприклад, ліву нижню кнопку, обертання правого верхнього коліщатка змусить рухатися стрілки на кутових годинниках, які відповідають цим кнопкам: у цьому випадку це праві верхні та ліві нижні кути (показано червоними стрілками на малюнку).

 

Таке обертання передається наступним чином: стрілки на лицьових кутових циферблатах передають рух стрілкам чотирьох годинників на задній стороні, включаючи центральні. Разом з центральними стрілками на задній стороні також рухаються стрілки годинників, що оточують другу активовану кнопку, включаючи відповідні кутові годинники (ті стрілки, що обертаються на задній стороні, позначені білим кольором).

 

Таким чином, активовані кнопки контролюють рух стрілок кутових годинників на лицьовій стороні. Стрілки центральних і реберних годинників на лицьовій стороні залишаються нерухомими, якщо кнопки натиснуті. Якщо ж всі кнопки на лицьовій стороні активні, то рухаються тільки стрілки кутових годинників. На задній стороні, де кнопки не натиснуті, рухаються стрілки усіх годинників.

 

 

Як заплутати годинник Рубіка

 

Заплутати годинник Рубіка легко: достатньо послідовно натискати кнопки та крутити коліщатка. Оскільки стрілки кутових годинників на лицьовій та задній сторонах завжди синхронізовані і вказують в одному напрямку, фактично незалежно обертаються тільки 14 стрілок. У кожної стрілки є 12 можливих положень, що дає можливість вирахувати загальну кількість можливих комбінацій стрілок у головоломці.

 

Оскільки кожна стрілка може знаходитися в одному з 12 положень, загальна кількість комбінацій становить 12 у 14 степені, що дорівнює приблизно 1,28 квадрильйона варіантів.

 

Положень цілком достатньо, щоб кожного разу отримувати унікальну задачу 😃

 

 

Як розв'язати годинник Рубіка

 

Головоломка Годинник Рубіка належить до категорії легких головоломок. Але все здається простим, якщо ти знаєш, як розв'язувати головоломку. У цьому розділі я розповім, як це зробити.

 

Я пропоную тобі два варіанти: подивитися відео з детальним гайдом або, якщо ти не "візуал", трохи нижче я розписав крок за кроком рішення цього завдання. Обирай, що більше тобі подобається.

 

 

Розв'язувати головоломку зручніше по кроках:

 

Крок 1: Синхронізація центральних і реберних годинників на одній стороні

 

 1. Налаштування кнопок: Спочатку переконайся, що дві нижні кнопки натиснуті, а дві верхні залишаються висунутими. Це дозволить зосередитись на синхронізації потрібних годинників без впливу на інші механізми.
 2. Обертання коліщатка: Повертай праве верхнє коліщатко, поки стрілка центральних годинників не вирівняється зі стрілкою нижніх реберних годинників. Ця дія дозволить синхронізувати їх положення. Важливо стежити за тим, щоб стрілки обох груп годинників вказували точно в одному напрямку, що буде означати їх синхронізацію.

  Продовжуй обертати коліщатко з необхідною обережністю та точністю, щоб досягти повного збігу стрілок. Це перший і важливий крок до розв'язання головоломки, оскільки вірне налаштування центральних та реберних годинників на одній стороні полегшує подальші дії.

  Чудово, тепер зробімо ще дещо у рамках першого кроку розв'язання головоломки:


як розв'язати годинник рубіка

 1. Обертання коліщатка: Продовжуй обертати праве верхнє коліщатко при натиснутих двох нижніх кнопках, поки стрілка центральних годинників не вирівняється зі стрілкою нижніх реберних годинників. Це синхронізує ці дві групи годинників, гарантуючи, що вони вказують в одному й тому ж напрямку.
   
 2. Перевірка синхронізації: Переконайся, що стрілки центральних і нижніх реберних годинників повністю збігаються. Це важливий момент, оскільки вірна синхронізація цих годинників є ключовою для подальших кроків вирішення.
   
 3. Поворот головоломки: Після досягнення синхронізації, поверни годинник Рубіка цілком за годинниковою стрілкою на 90°. Це перемістить синхронізовані нижні реберні годинники на лівий бік.

Далі виконай наступні кроки: у новій позиції висунь дві верхні та натисни дві нижні кнопки. Потім повертай праве верхнє колесо, щоб вирівняти стрілки на центральних і нижніх реберних годинниках.

 

У новому положенні стрілки на лівих реберних годинниках, які були синхронізовані раніше з центральними, також почнуть обертатися. В результаті стрілки на центральних, лівих та нижніх реберних годинниках будуть синхронізовані.

 

Повторюй ці ж дії з годинником Рубіка ще двічі. Після цього всі реберні годинники на лицьовій стороні будуть показувати один і той же час, що й центральні годинники.

 

Для успішного виконання другого кроку у вирішенні головоломки годинник Рубіка, дій наступним чином:

 

Крок 2: Встановлення усіх стрілок на 12 годин

 

 1. Налаштування кнопок: Висунь усі кнопки на лицьовій стороні головоломки. Це дозволить тобі контролювати обертання всіх годинників на цій стороні одночасно.
   
 2. Обертання коліщатка: Продовжуй обертати праве верхнє коліщатко, або будь-яке інше коліщатко, яке тобі більше подобається. Твоя мета — встановити стрілки центральних годинників на позицію, що вказує точно на 12 годин.

  Оскільки усі реберні та центральні годинники були синхронізовані на попередньому кроці, обертання тільки центральних годинників призведе до одночасного обертання всіх реберних годинників.
   
 3. Перевірка синхронізації: Переконайся, що після обертання усі стрілки — як центральних, так і реберних годинників — встановлені рівно на 12 годин. Це гарантує, що усі годинники на лицьовій стороні головоломки показують однаковий час, що є важливим етапом у процесі розв’язання.
   

Чудово, перейдемо до третього кроку розв’язання головоломки годинника Рубіка, зосередившись на синхронізації другої сторони:

 

Крок 3: Синхронізація центральних та реберних годинників на другій стороні

 

 1. Перевертання головоломки: Переверни годинник Рубіка так, щоб працювати з протилежною стороною, яка до цього часу не була налаштована.
   
 2. Налаштування кнопок: На цій стороні натисни дві нижні кнопки, залишивши дві верхні кнопки не натиснутими. Це встановить контроль над певними групами циферблатів для синхронізації.
   
 3. Обертання коліщатка: Обертай праве верхнє коліщатко, щоб вирівняти стрілки центральних годинників зі стрілками нижніх реберних годинників. Слідкуй за тим, щоб стрілки цих годинників збіглися, вказуючи на один й той самий час.


як зібрати головоломку годинник рубіка

 

4. Перевірка впливу на інші годинники: При обертанні коліщатка, завдяки раніше встановленим налаштуванням, на лицьовій стороні почнуть обертатися шість верхніх годинників, позначених червоними стрілками. На задній стороні будуть обертатися стрілки двох верхніх кутових годинників, позначених білими стрілками.
 

Це не повинно вплинути на вже синхронізовані центральні та реберні годинники першої сторони.

 

Додаткові поради:

 • Ретельно слідкуй за синхронізацією: Переконайся, що всі стрілки вірно вирівняні перед переходом до наступного кроку.
 • Акуратне поводження з головоломкою: При обертанні коліщаток та натисканні кнопок намагайся діяти акуратно, щоб не порушити вже досягнуту синхронізацію на іншій стороні.
   

Для успішного виконання четвертого кроку розв'язання головоломки годинник Рубіка, де мета — синхронізувати всі годинники на другій стороні, слідуй цим крокам:

 

Крок 4: Синхронізація усіх годинників на другій стороні

 

 1. Налаштування кнопок: Натисни тільки ліву нижню кнопку, залишивши інші кнопки не натиснутими. Це забезпечить контроль над специфічними групами годинників.
   
 2. Обертання коліщатка: Обертай праве верхнє коліщатко, щоб вирівняти стрілки центральних годинників зі стрілками нижніх лівих кутових годинників. При цьому налаштуванні всі інші годинники, крім нижніх лівих кутових, почнуть обертатися.


рішення головоломки годинник рубіка

 1. Перевірка впливу на інші годинники: Поведінка реберних годинників на лицьовій стороні в цей момент не критична, оскільки їх синхронізація з центральними годинниками зберігається. На зворотній стороні обертаються тільки кутові годинники, за винятком нижніх лівих.
   
 2. Досягнення синхронізації: Продовжуй обертати коліщатко доки положення стрілок центральних годинників не збігатиметься з положенням стрілок нижніх лівих кутових годинників.
   
 3. Поворот головоломки: Поверни годинник Рубіка за годинниковою стрілкою на 90°. Це перемістить синхронізовані нижні ліві кутові годинники в положення зверху зліва.
   
 4. Повторення процедури: У новому положенні натисни ліву нижню кнопку і знову обертай праве верхнє коліщатко для синхронізації центральних годинників з новими нижніми лівими кутовими годинниками. Стрілки верхніх лівих кутових годинників, синхронізовані раніше, також почнуть обертатися.
   
 5. Повторення до повної синхронізації: Повторюй описані дії ще два рази, кожного разу повертаючи годинник Рубіка на 90° та виконуючи налаштування. Це гарантує, що усі кутові годинники на лицьовій стороні будуть синхронізовані з центральними годинниками.
   

Чудово, перейдемо до завершального кроку розв'язання головоломки годинника Рубіка:

 

Крок 5: Установка усіх годинників другої сторони на 12 годин

 

 1. Налаштування кнопок: Висунь усі кнопки на лицьовій стороні головоломки. Це забезпечить те, що обертання будь-якого коліщатка вплине на усі годинники цієї сторони.
   
 2. Обертання коліщатка: Продовжуй обертати праве верхнє коліщатко (або будь-яке інше, яке тобі зручно використовувати) до тих пір, поки стрілки центральних годинників не встановляться рівно на 12 годин.
   
 3. Синхронізація усіх годинників: Оскільки усі кнопки висунуті, стрілки усіх годинників на лицьовій стороні почнуть обертатися. Завдяки попереднім крокам синхронізації, установка центральних годинників на 12 годин автоматично призведе до того, що усі годинники на цій стороні також покажуть 12 годин.
   
 4. Перевірка задньої сторони: На задній стороні стрілки кутових годинників будуть повторювати положення стрілок кутових годинників лицьової сторони та теж вкажуть на 12 годин. Центральні та реберні годинники на задній стороні не піддавалися обертанню і збережуть своє початкове положення, встановлене на 12 годин.

 

Підсумкова перевірка:

 

Переконайся, що усі годинники на обох сторонах головоломки встановлені на 12 годин. Це буде означати успішне рішення головоломки. Усі годинники мають бути синхронізовані та показувати один й той же час — 12 годин.

 

Якщо ти помітиш якісь невідповідності, тобі може знадобитися уважно повторити попередні кроки або скоригувати положення стрілок на потрібних годинниках.

 

Вітаю з завершенням рішення головоломки! Тепер усі годинники на головоломці синхронізовані та показують однаковий час.

 

 

Годинник Рубіка на змаганнях

 

Годинники Рубіка включені до переліку офіційних змагань Всесвітньої асоціації кубика (World Cube Association — WCA). Поточний офіційний світовий рекорд (2023) належить індійцю Нейлу Гору (Neil Gour) з часом 2,54 секунди. Друге місце у Томмі Черрі (Tommy Cherry) з результатом 2.61 секунди.

 

Подивись відео зі швидкісною збіркою годинника Рубіка на чемпіонаті світу. Досить захопливе видовище 👇

 


 

А найкращий результат в Україні у Володимира Капустянського (Volodymyr Kapustianskyi), який зібрав годинник Рубіка за 2.71 секунду.

 

За цей час я встигаю тільки взяти головоломку у руки 😀

 

Найкращий середній результат у 2024 році — 3,13 секунди належить Нікласу Еліассону з Норвегії (Niklas Aasen Eliasson). Середній результат вираховується як середній час із п'яти спроб. Найкращий і найгірший час у результат не входять. Насправді береться середнє число із трьох спроб. Спроби Нікласа виглядали так: (3,95); 3,15; 3,09; 3,15; (3,08) секунди.

 

Участь у змаганнях з Годинниками Рубіка дає унікальну можливість проявити швидкість, точність та стратегічне мислення, роблячи цю категорію популярною серед любителів нетрадиційних головоломок.

 

 

Варіанти та модифікації годинників Рубіка
 

Годинники Рубіка, так само як і багато інших головоломок, пройшли безліч змін та модифікацій з моменту свого створення. Ці адаптації не лише розширили можливості та функціональність головоломки, але й зробили її більш привабливою не лише для любителів головоломок, але й для професіоналів, що збирають головоломки на час.

 

 • Розміри та форми: Хоча класичний Годинник Рубіка має стандартну квадратну форму та 9 циферблатів з кожного боку, існують варіанти з різними розмірами та кількістю циферблатів у головоломці. Наприклад, можуть зустрічатися Годинники Рубіка з 6 або навіть з 11 циферблатами, які спрощують або, навпаки, ускладнюють розв'язання головоломки.
 • Матеріали: Класичні моделі Годинників Рубіка були виготовлені з пластику, але сучасні версії можуть включати магніти для збільшення швидкості збирання.
 • Кольорова схема: класичний Годинник Рубіка представлений у синьому кольорі. Сучасні моделі можуть вироблятися у різних кольорах, включаючи яскраві або темні кольори, що робить їх візуально більш привабливими.

 

Найпростіший варіант головоломки Годинник Рубіка 3х3 ідеально підійде для дітей. Головоломки 4х4 і 5х5, хоча і здаються складними, на перший погляд, розв'язуються досить легко. Так що вони підійдуть усім любителям головоломок, як для початківців, так і для професійних швидкуберів.

 

Варіанти годинників Рубіка    
годинник рубіка 3х3 годинник рубіка 4х4 годинник рубіка 5х5

* натиснувши на картинку можна перейти до детального опису

 

 

Де купити годинник Рубіка

 

Якщо тобі сподобалася ця головоломка і ти вже міркуєш, де купити Годинник Рубіка, я тобі допоможу: магазин YOYO.UA пропонує широкий асортимент головоломок, включаючи і цю унікальну механічну головоломку.

 

Магазин спеціалізується на продажу різних типів головоломок і пропонує якісні товари від провідних виробників.

 

де купити годинник рубіка

 

Чому краще купити годинник Рубіка на YOYO.UA? Тут все дуже просто:

 • скіллтойс магазин №1 в Україні. Ми працюємо з 2009 року та спеціалізуємося на різних головоломках;
 • співпрацюємо з виробниками головоломок напряму;
 • великий асортимент кубиків: бренди, матеріали, розміри, кольори - все це у нас є;
 • про головоломки ми знаємо достатньо багато, тому наші менеджери завжди можуть порадити те, що потрібно саме тобі;
 • знижка 3% відразу після реєстрації на сайті;
 • швидка доставка за 1-2 дні по всій Україні.

 

Отже, якщо ти хочеш розпочати або продовжити свою подорож у світ головоломок з Годинником Рубіка, ми допоможемо тобі у цьому. Незалежно від того, шукаєш ти класичну версію або щось більш ексклюзивне, наш інтернет-магазин готовий задовольнити будь-які твої потреби в головоломках.

 

КУПИТИ ГОДИННИКИ РУБІКА В МАГАЗИНІ YOYO.UA

 

Годинники Рубіка займають особливе місце в пантеоні механічних головоломок, пропонуючи унікальне поєднання дизайну та інженерної думки. Ця головоломка не тільки викликає інтерес серед любителів вирішувати складні завдання, але й продовжує надихати інженерів та дизайнерів на створення нових унікальних головоломок.

 

Годинник Рубіка, як навчальний інструмент, сприяє розвитку просторової уяви, логічного мислення та терпіння. Ця головоломка пропонує цікавий та доступний спосіб покращення когнітивних здібностей для людей усіх віків.

 

Годинники Рубіка не просто залишаються однією з найбільш впізнаваних і популярних головоломок у світі, вони продовжують бути символом інновацій і культурного впливу. Вони не лише розважають, а й навчають, надихають та об'єднують людей, роблячи їх по-справжньому унікальним явищем у світі ігор та головоломок.